Pevnost betonu se udává třídou pevnosti betonu v tlaku a zapisuje se formou dvou čísel,
např. C 20/25. První číslo označuje charakteristickou (zaručenou) pevnost betonu v MPa, stanovenou na vzorku tvaru válce o průměru 150 mm a výšce 300 mm a druhé číslo za lomítkem pak pevnost stejného betonu stanovenou na vzorku tvaru krychle o straně 150 mm.
Například třída C 25/30 znamená charakteristickou pevnost betonu 25 MPa (tj. 250 kg/cm2) stanovenou na tělese tvaru válce a pevnost 30 MPa (tj. 300 kg/cm2) stanovenou na tělese tvaru krychle. Jedná se o stejný beton, rozdílné naměřené hodnoty jsou dány pouze různým tvarem (štíhlostí) zkušebních těles.
Dříve používaný a dodnes běžný způsob stanovení pevnosti je na krychelných vzorcích o rozměru 150 mm, tato pevnost je uvedena v označení vždy až za lomítkem. Charakteristická, dříve označovaná jako zaručená, pevnost betonu je minimální pevnost betonu, kterou musí správně zpracovaný beton dosáhnout po zatvrdnutí v konstrukci. Beton je vyráběn s určitou rezervou v pevnosti, proto musí minimální pevnost vyhovujícího betonu při výrobě zkušebních vzorků na betonárně dosahovat pevnosti o 4 MPa vyšší než je pevnost charakteristická, tzn. pro beton C 25/30 je to 34 MPa (při zkoušce na krychli 150 mm).
Pevnost betonu je závislá na době a teplotě zrání; výše uvedené hodnoty pevností předepsaných normami musí být dosaženy po 28 dnech zrání za laboratorních podmínek při teplotě uložení 20 °C a v prostředí 100% relativní vlhkosti vzduchu nebo přímo při uložení ve vodě. I při nižší teplotě zrání, např. v prostředí stavby, dosáhne beton deklarované pevnosti, pouze doba zrání může být delší.